Arşiv

Güncellemeler

Bu sayfaları, daha çok, geçen yıla kadar verdiğim Astronomide Veri Analizi dersleri için hazırlıyordum. 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılından başlayarak bu dersleri artık bölümümüzün bir başka öğretim üyesi veriyor. O nedenle de burada güncelleme yapmadım.

 

Gerçek anlamda veri analizi için yazılacak çok şey var elbette. Yalnızca dersle sınırlamak doğru değil. Ancak, verdiğim diğer derslerin yanında yöneticilik görevlerim ve buna bağlı sık seyahatler nedeniyle de bu sayfalara pek ekleme yapamadım.

Birden çok sayfam var, bunları zamanla tam olarak sınıflandıracağım ama belki bu sayfaları izleyen, bunlardan yararlanan kişilerin işine yarayabilir diye ilgili diğer sayfalarımın adreslerini burada veriyorum:

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı içinde vermeye başladığım Pratik Astronomi dersi için:

http://gozlemevi.ege.edu.tr/ders/pratikastronomi/

bağlantısını kullanabilirsiniz. Adresten anlaşılabileceği gibi, burada /ders/ altında, daha sonra eklenecek diğer derslerle ilgili yeni sayfalar da eklaebilecek. Şu anda yalnızca Pratik Astronomi için bağlantı var.

Yine aynı sunucuda kişisel sayfa olarak

http://gozlemevi.ege.edu.tr/~varol/

adresini kullanabilirsiniz. Burada ise, EGE ÜNİVERSİTESİ GÖZLEMEVİ İLE İLGİLİ BİLGİ, YAZILIM ve ÇALIŞMALAR başlığı ile, veri çözümlemede profesyonel olarak kullanılabilecek pek çok yöntem ve yazılımın yanı sıra, bazı teknik bilgiler de yer alıyor.

Fen Fakültesi sunucusunda yer alan

http://fen.ege.edu.tr/~varol/

sayfam aslında şu anda bakmakta olduğunuz sayfaların yedek bir kopyası olarak başlattığım, ancaz zamanla farklı yazı ve bilgiler koyduğum bir sayfa. Çok güncellenen bir sayfa değil, ancak bazı yazılımsal, yararlı bilgiler bulma şansınız var.

Son olarak, tümüyle kişisel bir sayfa olarak, daha çok üniversite mensubu kimliğim dışındaki yazı ve bilgiler için oluşturduğum ve alan adı aldığım, yine hobi ve yararlı bilgiler bulunabilecek, zaman zaman güncel bilgiler koyduğum

http://www.varolkeskin.org/

sayfam var. Bu sayfaya özellikle “Prof. Dr. Varol Keskin’in değil, yalnızca Varol Keskin’in sayfası” bilgisini de koydum. Bu sayfa ile ilgili her tür iletişimi o sayfa üzerinden yaparsanız sevinirim.

Buraya ait E-posta adresim :  varol.keskin at varolkeskin (nokta) org

Çok sık baktığım söylenemez ama baktığımda yanıt yazarım.

Bu sayfaların artık güncellenmediği sitemlerini aldığım için bu açıklama yazısını yazmayı uygun buldum.

 

Astronomide Veri Analizi Dersi

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan başlayarak güz döneminde Astronomide Veri Analizi – I ve bahar döneminde Astronomide Veri Analizi – II derslerini artık ben vermeyeceğim. Yine de bu sayfalarda konu ile ilgili yazılar yazabilir, buradaki konuları izleyerek gerçekten bilgi edinmek için (reklam amaçlı değil) soru ve yorum yazanlara ayrıntılı yanıtlar verebilirim. Başka sayfalarım da var. Özellikle yazılımsal […]

AVA-II İçin Bazı Sorular ve Yanıtlar

1 Temmuz’da yapılacak olan Bütünleme Sınavı için bazı sorular ve yanıtlarını vurada veriyorum:

IRAF yazılımıyla ön indirgemesi yapılmış 1 gecelik bir alan gözlemine ait görüntülerde mukayese ya da denet yıldızı olarak kullanılacak yıldızları seçmek için nasıl bir yaklaşım uygulanır?

İnternet üzerinden bu yıldızların değişen olup olmadıkları denetlenebilir. Ayrıca eğer mümkünse çok yakınlarında başka yıldız […]

Yeni KNOPPIX-IRAF CD

 

Aşağıdaki bağlantılarda izin sorunu nedeniyle dosya alınamıyordu. Bu düzeltildi. Sayfanın altına yeni sürüm (2. sürüm) kondu.

Uzun zamandır yenilemediğim KNOPPIX Linux Sürümü üzerine IRAF Gökbilim Görüntü İşleme Yazılımı kurulmuş CD kopyasının 2013 ilk sürümünü tamamladım. Bazı düzeltmeler ve eklemelerle sonraki sürümler de olacak ancak bu sürüm IRAF kullanımı için yeterli. ISO kalıbı

 

[…]

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux